Podmioty, które sprzedały mieszkanie, by uwolnić się od ciążącego na nich długu hipotecznego, nie mogą odliczyć tej spłaty. Spłata długu hipotecznego zdaniem organu, to prywatna sprawa podatnika. Nie jest ani kosztem odpłatnego zbycia, ani kosztem uzyskania przychodu. Nie można też skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Organ podatkowy twierdzi, że sprzedający uniknie podatku, jeśli przeznaczy uzyskane pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Może to być zakup nowego lokalu czy budowa domu. Ulga obejmuje również wydatki poniesione na spłatę kredytu (z odsetkami) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Ponadto wydatki na spłatę kredytu, z którego sfinansowany został zakup lokalu, nie mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe. Fiskus powołuje się na wyrok NSA z 2017 r. (sygn.. II FSL 446/17), w którym uznano, iż ulga dotyczy wydatku na zakup nowych nieruchomości lub lokali mieszkalnych w miejsce zbywalnych. Przy spłacie kredytu na sprzedawaną nieruchomość cel mieszkaniowy nie jest realizowany, gdyż podatnik wyzbywa się substancji mieszkaniowych. Co istotne podatnik skorzysta z ulgi spłacając kredyt zaciągnięty na zakup innego mieszkania.