- 27 maja 2019
- Posted by: administrator.afo
- Category: Biuletyn A.F.O. - 04-05/2019
W przypadku sprzedaży pracownikowi mienia po preferencyjnej cenie, u pracownika powstaje przychód w związku z uzyskaniem przez niego świadczenia częściowo odpłatnego. Przychód ten należy zakwalifikować do kategorii przychodu ze stosunku pracy, gdyż jego źródło wynika z łączącego pracownika z pracodawcą (spółką) stosunku pracy (tak wskazuje w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 lutego 2012 r.)
Ponadto na spółce jako na pracodawcy leży obowiązek doliczenia wartości przedmiotowego przychodu do pozostałych składników wynagrodzenia danego pracownika ze stosunku pracy oraz obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od ustalonej kwoty.
Natomiast wysokość uzyskanego przez pracownika przychodu należy ustalić jako różnicę wynikającą z wartości rynkowej sprzedawanego mienia z uwzględnieniem w szczególności jego stanu i stopnia zużycia, a ceną zapłaconą przez pracownika.
Niemniej pracodawca ustalając wartość przychodu z tytułu sprzedaży mienia pracownikowi, może odnieść się do ceny wynikającej z umowy (bowiem przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie), jeżeli jej określenie w niższej wysokości, odbiegającej od rynkowej, będzie właściwie uzasadnione. Inaczej cenę ustaloną bez uzasadnionej przyczyny – określi organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.