W jednej z najnowszych interpretacji, podatniczka otrzymała bardzo korzystną interpretację, która może być szansą na skorzystanie z ulgi również dla innych podatników. We wniosku wskazała, że w 2017 r. nabyła mieszkanie w spadku po siostrze. Przed nabyciem spadku mieszkała z mężem w domu jednorodzinnym, więc nie miała potrzeby zamieszkać w lokalu po siostrze. Następnie doszła do wniosku, że ze względu na pogarszający się stan zdrowia chciałaby zmienić dom na mieszkanie. Lokal nabyty w spadku nie spełniał jednak warunków wspomagających, gdyż znajduje się na trzecim piętrze bez windy. Dlatego kobieta sprzedała lokum jeszcze w 2017 r. i w 2019 r. kupiła mieszkanie w nowym bloku, z windą. Napisała, że nowa nieruchomość będzie służyła w przyszłości jej własnym celom mieszkaniowym. Stanie się to w momencie, kiedy ze względu na problemy zdrowotne nie będzie mogła korzystać z domu. Wskazywała, że przeprowadzi się nie wcześniej niż za dziesięć lat. Do tego czasu jednak chciałaby je wynająć.

Zapytała, więc czy może skorzystać z ulgi na własne cele mieszkaniowe. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tak. Przypomniał, że dochód ze sprzedaży spadkowego lokalu co do zasady jest opodatkowany 19-proc. PIT, ponieważ sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat od nabycia. Kobieta może jednak skorzystać z ulgi, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, jeśli przeznaczy pieniądze na własne cele mieszkaniowe, np. zakup nowego lokalu. Dyrektor KIS wyróżnił, że ważną przesłanką decydującą o możliwości zastosowania zwolnienia jest fakt, że wnioskodawczyni zamierza ostatecznie zamieszkać w lokalu, tym samym osiągając własny cel mieszkaniowy. Wynajem mieszkania w związku z obecną sytuacją rodzinną wnioskodawczyni nie spowoduje utraty prawa do tego zwolnienia. (nr interpretacji 0113-KDIPT2-1.4011.187.2019.2.MD)

Należy przypomnieć o innej ważnej interpretacji z punktu widzenia wynajmujących, że miesiąc wcześniej skarbówka uznała w innej interpretacji (nr 0115-KDIT2-3.4011.31.2019.4.AD), że jeśli ktoś wynajmie część nowej nieruchomości, nie skorzysta z ulgi. Dyrektor KIS uzasadniał wówczas, że wydatki poniesione na nabycie domu jednorodzinnego, którego parter przystosowany zostanie na potrzeby najmu na rzecz osób trzecich, mogą być uznane za własne cele mieszkaniowe jedynie w części, która nie została przeznaczona na wynajem.

Warto mieć na uwadze, że od 2019 r. można szybciej sprzedać spadkowy lokal bez podatku. Spadkobiercy unikną PIT od zbycia nieruchomości, jeśli zmarły był jej właścicielem przez ponad pięć lat. Bowiem zgodnie z ustawą o PIT, pięcioletni okres liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę. Wystarczy, by sprzedaż nastąpiła w 2019 r., by spadkobierca nie rozliczał PIT. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.187.2019.2.MD)