- 1 lipca 2019
- Posted by: administrator.afo
- Category: Biuletyn A.F.O. - 06/2019
Jedna z najnowszych interpretacji (0111-KDIB1-3.4010.50.2019.1.MO) wskazuje, że korzyści podatkowej (możliwość zaliczania w całości do kosztów uzyskania przychodu wydatków z tytułu umowy leasingu) mogą pozbawić niedokładne zapisy umowy.
Sprawa dotyczyła spółki, która podkreślała, że umowy ramowe podpisała w 2015 r. i 2016 r., a zamówienia zostały złożone w czerwcu i grudniu. Wynikało z nich, że nowe samochody będą dostarczane w 2019 r. i 2020 r. (kiedy wygaśnie prawo do użytkowania dotychczasowych) – wówczas będą podpisywane indywidualne umowy. Firma uważała, że do rozliczenia samochodów będzie mogła stosować stare korzystniejsze zasady, gdyż umowy ramowe oraz zamówienia zostały podpisane jeszcze przed zmianą przepisów. Ponadto określają wszystkie warunki przekazania samochodów i są ich zdaniem umowami leasingu.
Jednak jak wskazuje organ, najważniejsze są indywidualne umowy podpisywane przy przekazywaniu aut – w tych umowach bowiem jest wskazana data rozpoczęcia i zakończenia użytkowania poszczególnych pojazdów. Dopiero wtedy zdaniem organu można uznać umowę leasingu za skutecznie zawartą. Samo wskazanie okresu użytkowania samochodu nie wystarczy.