Wprowadzony w 2018 r. mechanizm podzielonej płatności aktualnie jest dobrowolny.

 

Zgodnie z planowanymi zmianami, od dnia 1 września 2019 r., jeżeli wartość transakcji przekroczy 15 tys. zł, a nabywane towary lub usługi znajdą się na liście z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, przedsiębiorcy nie będą mieli wyboru.

Lista obejmie 150 pozycji, głównie towary i usługi objęte dotychczas odwrotnym obciążeniem, m.in. usługi budowlane, laptopy, telefony, konsole do gier, żelazostopy, stal, metale, odpady i surowce wtórne, złom, oraz odpowiedzialnością solidarną (np. paliwa, oleje opałowe, aparaty fotograficzne i kamery cyfrowe). Obowiązkowy split payment obejmie też m.in. części i akcesoria do pojazdów silnikowych, telewizory, komputery, węgiel, koks czy brykiet.

 

Oznacza to jednoczesną likwidację odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych.

 

W ustawie nowelizującej wprowadza się 100-proc. sankcję VAT za błędy związane z obowiązkowym split payment. Na fakturach objętych obowiązkowym split payment trzeba będzie umieszczać adnotację „mechanizm podzielonej płatności”. Pominięcie w/w adnotacji ma być karane 100-proc. sankcją VAT. Sankcję fiskus nałoży też na nabywcę, który opłaci fakturę, nie stosując obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności.

Ponadto grożą sankcje karnoskarbowe, a od 2020 r. podatnik nie zaliczy takiego wydatku do kosztów w PIT lub CIT. Dodatkowo konto VAT nie będzie już wolne od egzekucji administracyjnej zaległości innych niż VAT. Fiskus czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł zająć środki z VAT na inne zaległości budżetowe.

Proponowane rozwiązania mają być stosowane do czasu obowiązywania udzielonej Polsce zgody Komisji Europejskiej, tzn. do 28 lutego 2022 r. Autorzy projektu zastrzegają jednak, że w razie przedłużenia derogacji, przepisy będą obowiązywały przez kolejny okres.