- 22 lipca 2019
- Posted by: administrator.afo
- Category: Biuletyn A.F.O. - 07/2019
Zdaniem Ministerstwa Finansów, obowiązujące od 1 stycznia br. limity kosztów dotyczą nie tylko paliwa, remontów czy mycia samochodu, ale też opłat parkingowych oraz wydatków na wynajem miejsc postojowych i garaży.
Przypomnijmy, że aktualnie kosztem uzyskania przychodu w PIT/CIT może być tylko 75 proc. wydatków na używanie samochodu osobowego, który jest firmowym środkiem trwałym, ale przedsiębiorca wykorzystuje go też prywatnie (w poprzednich latach firmy rozliczały 100 proc. takich wydatków). Podobnie jest z autami leasingowanymi, wynajętymi czy użyczonymi.
W ocenie MF, do wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego (eksploatacyjnych) należy zaliczać także opłaty parkingowe. Wobec powyższego wydatki na miejsce postojowe (własne, za które płaci się czynsz do wspólnoty, lub wynajmowane) albo garaż (własny lub wynajmowany) podlegają limitowi kosztów.
Należy podkreślić, że miejsca parkingowe są często własnością przedsiębiorcy, np. gdy właściciel lokalu ma też udział w hali garażowej. Stanowią wtedy one odrębne środki trwałe i są amortyzowane. W takiej sytuacji odpisy amortyzacyjne mogą nadal być w 100 proc. podatkowym kosztem, a ograniczenie do 75 proc. zastosujemy tylko przy rozliczaniu opłat uiszczanych podmiotowi zarządzającemu miejscem postojowym. Ponadto Ministerstwo nakazuje limitować także opłaty za przejazd autostradą, rejestracyjne czy za badania diagnostyczne.
Przy okazji Ministerstwo Finansów przypomina też, jak rozliczać wynajem miejsca postojowego (garażu) na potrzeby VAT. Przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie zagwarantować, że samochód nie zostanie użyty do celów prywatnych, mogą odliczyć tylko 50 proc. podatku z wydatków na jego eksploatację. Zdaniem ministerstwa tak samo trzeba też rozliczać faktury za parking. Wydatki związane z wynajmem miejsca postojowego lub garażu dla auta przeznaczonego do użytku mieszanego są traktowane jak pozostałe wydatki związane z użytkowaniem lub eksploatacją pojazdu. Nabywca może więc zasadniczo dokonać odliczenia 50 proc. podatku wynikającego z faktury dokumentującej te czynności.