Luty to jeden z najważniejszych miesięcy w kalendarzu podatkowym. To właśnie teraz zapadają decyzje o formie opodatkowania na cały rok oraz dopełniane są obowiązki związane z rocznymi korektami i raportowaniem transakcji zagranicznych. W najnowszym biuletynie Kancelarii A.F.O. zebraliśmy dla Państwa wszystkie krytyczne daty, o których należy pamiętać w najbliższych tygodniach.
W tej edycji biuletynu szczegółowo omawiamy:
- Zmianę formy opodatkowania (do 20 lutego) – Wyjaśniamy zasady przechodzenia na skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt.
- Wybór kwartalnego rozliczenia VAT (do 25 lutego) – Omawiamy limity przychodów uprawniające do tej metody oraz wpływ tej decyzji na obowiązek elektronicznego prowadzenia ksiąg podatkowych.
- Roczną korektę VAT za 2025 rok – Przypominamy o terminach wykazywania korekty w deklaracjach miesięcznych i kwartalnych dla podatników stosujących wskaźnik proporcji.
- Informację IFT-1R (do 2 marca) – Wskazujemy na obowiązki płatników dokonujących wypłat na rzecz zagranicznych osób fizycznych.
- Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy – Wyjaśniamy, kto może skorzystać z tej formy wpłat i dlaczego decyzję należy podjąć do 20 lutego.
Zapraszamy do lektury pełnej treści biuletynu w pliku PDF poniżej. Prawidłowe i terminowe dopełnienie tych obowiązków pozwoli Państwu na bezpieczne i optymalne prowadzenie biznesu w 2026 roku.

